Antywirusowa blokada załączników email

W dzisiejszych czasach poczta email jest podstawowym kanałem komunikacyjnym między firmami i osobami fizycznymi. Niestety wykorzystują to również przestępcy, przesyłając za pośrednictwem poczty elektronicznej niebezpieczne, zainfekowane załączniki. Jak duże jest zagrożenie płynące z tego tytułu nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć. Dlatego też każdy szanujący się serwer zapewnia ochronę antywirusową przed takimi sytuacjami.

Ochrona antywirusowa

Serwery w Wer.pl posiadają skanery antywirusowe poczty przychodzącej aby chronić użytkowników przed niebezpieczną korespondencją. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu niebezpiecznej komunikacji serwer pocztowy działa również w komunikacji poczty wychodzącej. Przykładowo jeżeli w załączniku wysyłanej przez nas wiadomości email wykryty zostanie zainfekowany plik lub plik z utworzonym makro np. w załączniku Excel, nasze serwery pocztowe mogą zablokować wysyłkę takiego maila z komunikatem podobnym do poniższego:

Blokada wysłania poczty z podejrzanym załącznikiem


Makra w plikach plikach typu MS Excel, można czasami spotkać w zaawansowanych programistycznie dokumentach. Przestępcy internetowi często używali tego typu plików do zainfekowania wirusami urządzeń swoich ofiar, więc zdecydowaliśmy się ze względów bezpieczeństwa na blokadę załączników tego typu.

Jak wysłać załącznik mimo blokady

Jeżeli jednak jesteśmy pewni tego co wysyłamy, lub np. chcemy wysłać załącznik w postaci pliku MS Excel (rozszerzenie .xls lub podobne) ze zbudowanym makrami, wówczas taką wysyłkę należy odpowiednio przygotować.
Żeby wysłać taki plik musi on zostać spakowany w archiwum zabezpieczonym hasłem, wtedy skaner antywirusowy na serwerze poczty nie odrzuci próby wysyłki wiadomości z takim załącznikiem. Aby to osiągnąć należy zastosować szyfrowanie (z nadaniem hasła) w jakimkolwiek programie do archiwizacji (np. zip, WinRar, 7-zip itp).

Szyfrowanie załączników

Do zabezpieczenia załącznika będzie potrzebny nam program do szyfrowania np. 7-zip – można go pobrać pod adresem: https://7-zip.org.pl/

Po pobraniu:

Pobieranie pliku do archiwizacji/szyfrowania załącznika ze strony producenta

i instalacji należy go uruchomić (wpisując np. 7-zip File Manager w start systemu Windows), a po jego uruchomieniu następnie odnaleźć załącznik który chcemy zaszyfrować, zaznaczyć go (w przykładzie dokument .pdf):go i wybrać przycisk Dodaj .  Po tej operacji pojawi nam się okienko z parametrami, w którym należy wybrać następujące parametry:

Parametry archiwizacji załącznika

Po wykonaniu tej operacji plik o nazwie SpecyfikacjaBadan.zip można wysłać już emailem. Dodatkowo hasło użyte do szyfrowania można dla bezpieczeństwa przekazać odbiorcy inną drogą (np. SMS-em).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 4