Pierwsza strona internetowa – od czego zacząć?

Twoja wizytówka w sieci

Od lat marzysz o przejściu na swoje lub przynajmniej dorobieniu do pensji, masz przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty, konto w banku. Właśnie zarejestrowano Twoją działalność lub spółkę i chcesz w końcu ruszyć na podbój rynku. Jak się pokazać jak najliczniejszej grupie potencjalnych Klientów, jak uruchomić pocztę firmową we własnej domenie?

Pewnie myślisz o stronie internetowej… ale od czego zacząć i jak ją zrobić? A w ogóle ile to kosztuje? Już spieszymy z odpowiedzią na wszystkie dręczące Cię pytania.

Jak zapewne często słyszysz strona internetowa to najprostszy, najtańszy i najbardziej precyzyjny sposób dotarcia do potencjalnego Klienta. Dostęp do internetu ma już prawie każdy w Polsce i prawie każdy może wejść na Twoją stronę, przejrzeć Twoją ofertę i od razu złożyć zamówienie na interesujący produkt lub skontaktować się z Tobą. Jeśli stworzysz inne wersje językowe strony to zasięg Twoje oferty rośnie o kolejne miliony potencjalnych kontrahentów.

Co zrobić, aby było to możliwe?

Jak stworzyć stronę internetową – I etap – Domena

Pierwsza kwestia to wybór adresu internetowego pod jakim będzie można znaleźć Twoją stronę www, czyli tzw. domeny. Musisz pamiętać o tym, aby był on łatwy do zapamiętania, ale również do wymówienia nie tylko przez Polaków.

Dobrze jest wystrzegać się polskich znaków typu ś, ć, ż, ó itp. Tego typu liter nie będzie można zapisać w nazwie domeny (nazwy domen z polskimi znakami diakrytycznymi pomimo wielu lat od ich wprowadzenia są wciąż bardzo mało popularne), a przez to za każdym razem trzeba będzie je wymawiać i pisać bez kreski czy kropki. Jeśli jednak musisz już taką nazwę zarejestrować dobrze pomyśleć również o jej rejestracji z polskimi znakami – jest to dodatkowy koszt kilkudziesięciu złotych rocznie. Staraj się też unikać sz, cz i innych typowo polskich głosek ponieważ będzie je trudno wymawiać obcokrajowcom.

Zarejestruj swoją domenę

Jeśli już wybrałeś nazwę domeny musisz wybrać dla niej końcówkę. Najbardziej popularną w naszym kraju jest oczywiście końcówka .pl i zdecydowanie w takiej domenie powinieneś zarejestrować swoją stronę internetową. Jeśli chcesz, możesz pomyśleć również o rejestracji domeny .com.pl oraz .eu, aby zabezpieczyć się na przyszłość przed potencjalną konkurencją, która może się pod Ciebie podszywać.

W dalszym etapie działalności, jeśli już wypracujesz sobie odpowiednią pozycję lub jeśli masz na to środki, możesz wykupić dodatkowe domeny z nazwami poszczególnych produktów, które oferujesz – pomoże to na pewno w poprawieniu ich widoczności w wyszukiwarkach.

Ile kosztuje utworzenie domeny internetowej?

Podstawowa domena .pl to koszt ok. 10 zł za pierwszy rok i od 50 do 100 zł w latach kolejnych. Koszt wymienionych powyżej domen com.pl i .eu jest zbliżony przy rejestracji na pierwszy rok, w kolejnych nie przekracza już odpowiednio 90 zł i 50 zł. Więcej informacji na temat sposobu rejestracji oraz cen domen znajdziesz na naszej stronie Domeny internetowe.

Jak stworzyć stronę internetową – II etap – Hosting

Kiedy zapewnisz sobie już nazwę domeny, czyli wybierzesz i zarejestrujesz ją, możesz pomyśleć o tym gdzie i jaki serwer wybrać dla strony. Usługa utrzymania strony, czyli zapewnienia jej miejsca na serwerze o odpowiednich parametrach i podpiętego do sieci internet przez 24 godziny na dobę, nazywana jest hostingiem. Hosting obecnie oferowany jest przez kilkaset firm na rynku więc nie trudno będzie Ci znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie.

Dzięki globalizacji internetu możesz wybierać zarówno z firm polskich posiadających serwery w Polsce, polskich posiadających serwery za granicą (najczęściej w Niemczech lub Francji) lub firm zagranicznych (najpopularniejsze w Polsce, ale i na świecie to firmy z Niemiec i Francji). W zasadzie cena takiej usługi jest porównywalna w każdym z tych przypadków i waha się dla najprostszych kont od 50 zł do 300 zł / rok. Oczywiście nie warto tu jednak przesadnie oszczędzać i wiedzieć gdzie będzie zlokalizowana nasza strona, aby uniknąć potencjalnych problemów. Nie trzeba dodawać, że lokalizacja serwerów w Polsce będzie najodpowiedniejsza zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i szybkości jej działania.

Wybierz pewną i solidną firmę hostingową

Szukając informacji na temat usług hostingowych na pewno zwrócisz uwagę na najczęściej zadawane pytania: ile miejsca, transferu i zasobów potrzebuję. Na wstępie nie trzeba się tym zbytnio przejmować – wartości tych parametrów są na tak wysokich poziomach, nawet w najprostszych pakietach, że trzeba osiągnąć naprawdę dużą ilość odbiorców, żeby je przekroczyć. Skup się więc przede wszystkim na wyborze firmy, zwracając uwagę na czas jaki jest na rynku, ilość Klientów, kraj rejestracji, doświadczenie i oczywiście lokalizację serwerów. Warto sprawdzić też opinie o firmie hostingowej. Później wystarczy, że wybierzesz pierwszy pakiet z jej oferty – na pewno wystarczy Ci na długi czas. Nasz pakiet Hosting Start SSD jest odpowiedni dla większości startujących biznesów, cechuje go doskonała szybkość i stabilność działania. Pozostałe opcje sprawdzą się w organizacjach, które są już większe i potrzebują więcej przestrzeni np. na pocztę, a nie mają jeszcze własnej stron internetowej i firmowej poczty.

Po zamówieniu hosting u wybranego dostawcy otrzymasz mailowe potwierdzenie z dokładnymi informacji odnośnie tego jak należy z niego korzystać, czyli jak podpiąć domenę i uruchomić swoją stronę www.

Jak stworzyć stronę internetową – III etap – Budowa strony www

Masz już domenę i hosting, skonfigurowaną pocztę z której korzystasz nieustannie odpisując Klientom na zapytania dotyczące oferty. Czas wrzucić to wszystko na stronę www, aby skrzynka pocztowa zaczęła zapełniać się zamówieniami, a nie wciąż tymi sami pytaniami. 😉

Agencja lub webmaster

Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa była niepowtarzalna to na tym etapie możesz wyszukać agencję interaktywną, która zaprojektuje i napisze kod strony od zera. Jeśli jednak po prostu chcesz mieć stronę internetową, na której zamieścisz zdjęcia i opisy swojej oferty lub swoich produktów w wybranej przez siebie szacie graficznej możesz to zrobić samodzielnie w kilka godzin, no chyba, że ilość produktów znacznie przekracza kilkaset sztuk.

Systemy CMS do samodzielnego wykonania strony

Jeśli wybierzesz drugą opcję wcale nie musisz iść do specjalisty, programisty czy innego znajomego informatyka. Obecnie większość firm posiada w panelach opcję automatycznej instalacji wybranego oprogramowania – klikasz i po kilku sekundach strona jest już widoczna pod Twoją wcześniej wykupioną domeną. Opcja takiego autoinstalatora oprogramowania dostępna jest między innymi na naszym hostingu: Wer autoinstalator aplikacji CMS – za jego pomocą możesz zainstalować najpopularniejsze obecnie systemy CMS – WordPress, Joomla czy sklep internetowy Magento, PrestaShop, OsCommerce (łącznie ponad 100 różnych aplikacji).

Po instalacji wybranej aplikacji otrzymujesz login i hasło do niej i w zasadzie od tej pory możesz już samodzielnie konfigurować stronę. Większość tych aplikacji posiada bardzo proste panele zarządzania przez co ich obsługa jest stosunkowo łatwa i szybka. Zanim zaczniesz jednak wrzucać produkty lub teksty na nową stronę zastanów się nad wyborem szablonu oraz grafiki dla niej. O ile sam szablon wybierzesz bez większego problemu z panelu administratora, o tyle stworzenie grafiki (jeśli nazwy typu Photoshop czy Corel są Ci obce) wymaga skierowania się do specjalisty, który dobierze odpowiednie kolory i stworzy szatę graficzną odpowiednią dla Twojej firmy. Koszt przygotowania takiej grafiki jest zależny od agencji, ale wizerunek Twojej firmy na pewno na tym zyska. Jak wiadomo kupujemy oczami i nie ma co oszczędzać na odpowiednim wyeksponowaniu naszej firmy. Kiedy już Twoja strona zyska odpowiedni wygląd możesz przystąpić do pisania tekstów i wrzucania zdjęć.

A później już tylko oczekiwanie na pierwsze zamówienia – oczywiście jeśli znasz powiedzenie reklama dźwignią handlu. 😉

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Karola pisze:

    O jejciu!!! Dziękuję!! nareszcie ktoś napisał wszystko krok po kroku, jak dla laika, co zrobić, żeby mieć swoją stronę internetową!!! i to prostym, zrozumiały językiem 🙂 Dzięki za post 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 48 = 50