Jak przekierować stronę www na inny

Co to jest przekierowanie 301 i dlaczego warto je wykonać

Czasem zdarza się sytuacja w której chcemy przekierować ruch z naszej dotychczasowej strony internetowej ze starego do nowego adresu (URL). Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne, przykładowo zrobiliśmy nową wersję konkretnego adresu naszej podstrony lub chcemy przekierować ruch z całego dotychczasowego serwisu na zupełnie inny serwis lub adres domeny. Albo chcemy skonsolidować informację z kilku naszych podstron w jednym miejscu. Jeżeli usuniemy stary plik strony lub cały serwis i nic więcej nie zrobimy to internauci korzystający z dotychczasowego adresu lub linka w momencie próby otwarcia, otrzymają komunikat o błędzie 404, co oznacza, że zawartość nie może być znaleziona – została usunięta lub przeniesiona.

Błąd 404
Błąd 404 – brak pliku strony


Tego typu rozwiązanie niekorzystnie wpływa na nasz wizerunek, utrudnia użytkownikowi nawigację i odszukanie informacji w naszym serwisie www lub oferty w naszym sklepie internetowym. Możemy przez to stracić użytkowników lub klientów.

Jak sobie z tym poradzić – przekierowanie 301 a SEO

Aby wykorzystać potencjał wyszukiwania (SEO) starego adresu, który mógł być już dobrze wypozycjonowany w wyszukiwarkach i google i jednocześnie nie stracić użytkowników, warto wykorzystać rozwiązanie jakim jest przekierowanie typu 301. Tego typu rozwiązanie jest bezpieczne, gdyż od kilku lat wyszukiwarki internetowe pokazują w wynikach poszukiwania stary adres konwertując go na nowy uwzględniający tego typu przekierowanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że przeniesienie wyników wyszukiwania na nowy adres może nie zadziałać w sytuacji, gdy zawartość merytoryczna nowego serwisu znacznie odbiega od treści jaka była pod starym adresem. Warto więc zadbać o to, aby nowa wersja strony umieszczona pod nowym adresem www nie odbiegała znacznie od zawartości serwisu z którego realizowane jest przekierowanie. Niezależnie od tego w każdym przypadku po wpisaniu przez użytkownika bezpośrednio starego adresu w przeglądarce internetowej zostanie on przekierowany na nowy adres.

Jak wykonać przekierowanie typu 301

Jak już wspomnieliśmy wcześniej przekierować możemy całą domenę lub subdomenę, albo wybrany url (podstronę). Jak wykonać tego typu przekierowanie o tym poniżej:

Przekierowanie całej domeny

Z hostingiem w Wer.pl mogą Państwo samodzielnie przekierować własną domenę na inny adres w sieci internet. Wystarczy na koncie ftp utworzyć nowy katalog o nazwie np. przekierowanie i w tym katalogu umieścić plik index.php z przekierowaniem 301 o treści jak poniżej – w przykładzie posługujemy się domeną nowyadresstrony.pl , którą należy zastąpić własną nazwą domeny:

<?php 
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: http://nowyadresstrony.pl");
header("Connection: close");
exit;
?>

Następnie w panelu administracyjnym WebAs należy skierować domenę na wspomniany wyżej katalog przekierowanie . W tym celu należy wybrać z menu Usługi/Domeny, kliknąć na nazwę własnej domeny aby wejść w jej edycję.

nowa domena
Panel administracyjny hostingu WebAs

W kolejnym kroku ustawiamy katalog na jaki ma kierować domena, podając w poniżej zaznaczonym polu jego nazwę i zapisujemy zmiany.

przekierowanie
zapisz formularz

Przekierowanie podstrony (adresu URL) z wykorzystaniem pliku .htaccess

W celu przekierowania konkretnego adresu podstrony można wykorzystać plik .htaccess . Jest to standardowy plik tekstowy, który może znajdować się w katalogu głównym naszej witryny na koncie ftp (najczęściej w katalogu /public_html ). Jeśli plik już istnieje wystarczy, że do dokleimy do niego poniższy kod:

Kod pliku .htaccess
Przykładowy plik .htaccess z przekierowaniem

Redirect 301 /stary-adres-strony/ https://nowyadresstrony.pl/nowy-katalog/

Co oznacza powyższy kod:

  • Redirect 301 – Przekierowanie 301
  • /stary-adres-strony/ – lokalizacja starej strony
  • https://nowyadresstrony/nowy-katalog – lokalizacja nowej strony (cel przekierowania)

Uwaga /stary adres strony/ oznacza nazwę przekierowywanej podstrony, przykładowo jeżeli chcemy przekierować główny adres np. blog.wer.pl to należy podać:

Redirect 301 / https://nowyadresstrony.pl/nowy-katalog/

a jeżeli określony adres: https://blog.wer.pl/jak-przekierowac-strone-na-inny-adres/ to podajemy:

Redirect 301 /jak-przekierowac-strone-na-inny-adres https://nowyadresstrony.pl/nowy-katalog/

Przekierowanie całej strony lub kilku domen z wykorzystaniem pliku .htaccess

W celu przekierowania kilku domen z wszystkimi adresami możliwymi w ramach danej domeny można użyć pliku .htaccess o poniższej zawartości:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?blog.wer.pl$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?blog.gpe.pl$
RewriteRule ^(.*)$ https://nowyblog.wer.pl/ [R=301,L]

Przekierowanie 301 z wykorzystaniem wtyczki WordPress

W sytuacji gdy nasza strona jest zbudowana z pomocą najpopularniejszego dziś CMS-a typu WordPress sprawa jest jeszcze prostsza. W takim przypadku w celu przekierowania 301 możemy skorzystać z gotowych pluginów. Dzięki temu nie trzeba wprowadzać żadnego kodu HTML, bowiem wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego WordPress. Przy wykorzystaniu wtyczki typu SEO np. SEO Press lub The SEO Framework należy przejść do edycji strony, która ma podlegać przekierowaniu i skorzystać z ustawień SEO, w których należy odszukać obszar „Redirect 301”. W obszarze należy wpisać adres nowej strony, na którą chcemy przekierować odwiedzającego naszą stronę internautę.

Podsumowanie

Przekierowania 301, o których mowa wyżej, pozwalają nam nie stracić oglądalności naszego serwisu lub podstrony, którą edytujemy, migrujemy lub usuwamy. Dzięki temu internauta odwiedzający nasz serwis zostanie skierowany na odpowiedni adres URL (nowej witryny). Rozwiązanie należy wykorzystać w każdym przypadku w którym dokonujemy zmiany adresacji strony, gdyż pozwalają użytkownikowi naszego serwisu utrzymać kontakt z naszą witryną lub organizacją przy jednoczesnym zachowaniu wyniku z wyszukiwarek internetowych.

Opisane wyżej rozwiązanie jest stosunkowo proste wobec czego nie powinieneś mieć problemów z jego wprowadzeniem. Zastosowanie rozwiązania pozwalają zachować pełny potencjał SEO zmienionej podstrony, należy jednak mieć na uwadze kompatybilność merytoryczną treści starej i nowej strony.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1