Jak założyć bloga?

Pokaż się ze swoim blogiem

Wiele osób zastanawia się jak założyć bloga lub jak zrobić stronę internetową. Aby od razu rozwiać wszelkie wątpliwości: założenie bloga jest niezwykle proste i nie wymaga znajomości kodu HTML czy innych języków programowania. W zasadzie cały proces zakładania bloga jest w pełni zautomatyzowany, więc to czy masz 20 czy 70 lat i to jak dobrze znasz się na komputerach nie ma najmniejszego znaczenia – prowadzenie własnego bloga jest dla każdego, a po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział jak założyć bloga i jak stworzyć stronę internetową (blog to przecież strona internetowa). Zostań z nami a wyjaśnimy ci krok po kroku jak założyć swojego pierwszego bloga w mniej niż 20 minut.

Zaczynamy?

ZASTANÓW SIĘ O CZYM CHCESZ BLOGOWAĆ

Jeśli masz już pomysł na temat swojego bloga to możesz spokojnie opuścić tę sekcję i przeskoczyć do kolejnego działu.

Pierwszą i zapewne najważniejszą rzeczą w procesie tworzenia bloga jest wymyślenie jego tematyki. Masz może jakąś pasję, którą chciałbyś się podzielić z innymi? A może znasz się na czymś wyjątkowo dobrze? Jeśli tak, to załóż bloga i zacznij o tym pisać. Jeśli dla przykładu interesujesz się smartfonami i gadżetami to zacznij o tym pisać. Jeśli prowadzisz firmę tworzącą meble na zamówienie to opisz to co robisz – na pewno znasz się na tym lepiej niż inni. Nie ma sensu pisania o czymś co cię kompletnie nie interesuje. Dużo łatwiej jest pisać artykuły na tematy, którymi się pasjonujesz.

Jeśli jesteś zainteresowany daną dziedziną lub branżą od dłuższego czasu to tym lepiej, bo jesteś w niej już ekspertem. Jednak, jeśli nie masz pojęcia na jakim temacie lub odbiorcach się skupić to pomyśl o swoich zainteresowaniach lub po prostu zacznij pisać o swoim dniu, niezapomnianych chwilach, podróżach lub po prostu o czymkolwiek.

WYBIERZ PLATFORMĘ BLOGOWĄ, DARMOWA CZY ZAŁOŻONA NA WYKUPIONYM SERWERZE (HOSTING)?

Na początku warto wyjaśnić, że większość światowych blogów jest stworzona za pomocą platformy o nazwie WordPress. W zasadzie, WordPress to CMS (system zarządzania treścią) czyli w przełożeniu na prosty język WordPress zajmuje się wszystkimi procesami w tle, czyli: kodem HTML, CSS i innymi procesami, które sprawiają że strona odpowiednio się prezentuje i automatycznie publikuje nasze teksty.

WordPress dodaj nowy wpis

Dlaczego WordPress jest dobrym wyborem na pierwszego bloga:

  • Do wyboru mamy wiele darmowych motywów
  • Dodawanie nowych wpisów i dodawanie do nich zdjęć jest banalnie proste
  • Można segregować wpisy według stworzonych przez nas kategorii
  • Komentowanie i dzielenie się wpisanie w mediach społecznościowych jest dostępne od razu po instalacji

Darmowe nie zawsze jest DARMOWE….

Można oczywiście stworzyć własnego bloga w takich serwisach jak blogger.com, tumblr.com czy nawet na serwerach oferowanych przez WordPress w ich domenie. Takie rozwiązanie ma jednak więcej wad niż zalet:

Nie można wybrać własnej nazwy domeny – jedyne co otrzymujemy to sub-domena. Dla przykładu mojblog.pl to adres, który normalnie posiada twój blog jeśli wykupisz domenę, ale jeśli wybór padłby na serwis blogger.com to ta sama nazwa wyglądałaby już następująco: mojblog.blogger.com – przyznasz, że niezbyt estetycznie.

Wygląd twojego blogu byłby taki sam jak wygląd tysięcy innych blogów – możliwości zmiany wyglądu w bezpłatnych serwisach blogowych są znikome, a za dodatkowe wtyczki zwiększające funkcjonalność i tak trzeba słono zapłacić…

Nie masz kontroli nad swoim blogiem – twój blog hostowany jest na innej stronie, więc tak naprawdę nie jesteś jego właścicielem. Jeśli moderatorom nie spodoba się to o czym piszesz lub zdecydują, że jest to niezgodne z ich polityką to mogą usunąć twojego bloga bez ostrzeżenia i stracisz wszystko nad czym tak ciężko pracowałeś.

Jeśli posiadasz ograniczony budżet i nie planujesz blogować dłużej niż przez kilka miesięcy to możesz spróbować darmowego bloga. Jednak własny hosting i własna domena to zdecydowanie lepsza długoterminowa inwestycja. Masz wtedy pełną kontrolę na swoim blogiem i wygląda on bardziej profesjonalnie. Na takim blogu możesz również zacząć zarabiać dzięki reklamom.

ILE BĘDZIE KOSZTOWAĆ CIĘ BLOG NA WŁASNYM HOSTINGU I Z WŁASNĄ DOMENĄ

Roczne utrzymanie hostingu 5 GB i domeny .PL na Wer.pl kosztuje 39 zł. W tym przypadku, w skali miesiąca zapłacisz jedynie 3,25 zł za utrzymanie profesjonalnego bloga – jest to niewielka cena za własny blog na bezpiecznym serwerze do którego masz dostęp, z własną domeną z końcówką .PL, na którym dodatkowo możesz zarabiać dzięki reklamom. Czy wspomniałem również, że dzięki naszemu specjalnemu panelowi WebAs i zamieszczonemu w nim Autoinstalatorowi uruchomicie automatycznie WordPressa bez potrzeby ręcznego wrzucania plików przez klienta FTP?

Możemy również ręcznie pobrać i zainstalować WordPressa na naszym serwerze. Ręczna instalacja WordPressa jest bardziej czasochłonna i wymaga rozpakowania plików pobranych z http://wordpress.org/download, połączeniu się z naszym serwerem przez FTP i skopiowaniu tam wypakowanych plików. Do tego celu musimy znać dane logowania do naszego konta FTP. Po wrzuceniu plików wchodzimy na adres: www.mojanazwa.pl/wp-admin/install.php i podążamy za wskazówkami na ekranie, które poprowadzą nas krok po kroku przez instalator. W trakcie instalacji wybierzemy własne hasło, które będziemy wykorzystywać do logowania się do specjalnego panelu administratora, w którym będziemy tworzyć wpisy tak jak w zwykłym edytorze tekstowym.

WYBRANIE NAZWY DOMENY DLA BLOGA

Jeśli zdecydowałeś się na własny hosting i domenę to gratulujemy mądrego wyboru. Wymyślnie dobrej nazwy dla domeny to kolejny etap, który może zająć ci trochę czasu ale warto go poświęcić na dogłębne przemyślenia. Przede wszystkim warto wybrać coś łatwego do zapamiętania. Ludzie po prostu nie są wstanie zapamiętać długich nazw domen i kiedy zechcą ponownie odwiedzić twojego bloga najprawdopodobniej zapomną to co mają wpisać. Znacznie lepiej wybrać coś łatwego do zapamiętania i nie rozdzielać poszczególnych słów żadnymi znakami specjalnymi. Alternatywnie możesz użyć swojego imienia i nazwiska, wtedy twój blog będzie bardziej personalny.

W skrócie, nazwa twojej domeny powinna być:

  • Chwytliwa
  • Łatwa do zapamiętania
  • Unikatowa

PIERWSZY WPIS I WYBRANIE MOTYWU (WYGLĄDU)

Jak już wspomniałem korzystanie z WordPressa jest niezwykle łatwe. Na tym etapie powinieneś być już zalogowany do swojego panelu administratora. Jeśli tak nie jest, to wróć do wcześniejszych sekcji tego artykułu.

Po zalogowaniu się na swoim blogu WordPress, będziesz miał dostęp do następujących sekcji:

WordPress panel boczny

Wpisy: tutaj możesz dodawać nowe wpisy do swojego blogu. Kliknij na „Wpisy” → „Dodaj nowy” i zacznij tworzyć swój pierwszy wpis. Kiedy będzie gotów po prostu kliknij „Opublikuj” a zostanie on opublikowany na twoim blogu.

Wygląd → Motywy: warto zacząć przygodę z naszym blogiem od skonfigurowania jego wyglądu. W tym dziale otrzymasz dostęp do szeregu darmowych i płatnych motywów, modyfikujących zarówno wygląd jak i funkcjonalność twojego bloga.

Ustawienia → Ogólne: tutaj zmienisz nazwę swojego bloga jego opis i adres e-mail.

Wtyczki: wtyczki pozwalają dodać szereg dodatkowych funkcjonalności do witryny dla przykładu: newsletter lub formularz kontaktowy.

Dzięki tym informacjom powinieneś być w stanie założyć i skonfigurować swojego pierwszego bloga na platformie WordPress. Jeśli ten artykuł był w jakimkolwiek stopniu pomocny to podziel się nim ze swoimi znajomymi w mediach społecznościowych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 3