Przekierowanie domeny w DNS na inny adres IP

DNS – Domain Name System

DNS to usługa serwera sieciowego, która ma za zadanie tłumaczenie nazw domen internetowych (np. Wer.pl) na odpowiedni adres IP (np. 94.152.145.247) przypisany do urządzenia podłączonego do sieci (najczęściej serwera). Czasami zachodzi potrzeba przekierowania domeny na inny adres serwera. Mając do dyspozycji dobry panel do zarządzania DNS domenami, można to wykonać w prosty sposób.

Zmiana adresu IP w DNS Wer.pl

1. Logowanie do WebAs

Aby przekierować domenę na inny adres IP serwera musimy się zalogować do panelu WebAs . Następnie przechodzimy do menu Usługi => Rekordy => DNS i w polu Domena wybieramy stosowną nazwę domenę dla której DNSy chcemy zmienić:

I teraz ważna uwaga – jeżeli wszystkie usługi z danej domeny chcemy przekierować na inny serwer to możemy od razu przejść do punktu 4 . W przeciwnym wypadku kontynuujemy zgodnie z punktem 2.

2. Dodanie subdomeny dla poczty

Jeżeli chcemy pozostawić pocztę na dotychczasowym serwerze, należy dodać nową subdomenę i skierować ją na adres dotychczasowego serwera. Aby to wykonać wybieramy przycisk Nowy Rekord i uzupełniamy formularz. Poniżej w przykładzie dla domeny apartament88.eu:
– Dodajemy subdomenę o nazwie poczta.apartament88.eu
– Wskazujemy Typ: A – adres IP hosta
– W polu Wartość wskazujemy jej dotychczasowy adres IP: 94.152.131.196

Jeśli nie jesteś pewien jaki adres IP ma twój serwer to informację znajdziesz w lewym dolnym rogu panelu WebAs.

3. Dodanie lub zmiana rekordu MX dla poczty

Jeśli chcemy pozostawić pocztę na dotychczasowym serwerze to w następnym kroku należy odnaleźć i przejść do edycji rekordu typu MX:

rekordy dns

Podczas edycji rekordu MX (dla poczty) należy wskazać nowo dodany w punkcie 2 rekord subdomeny dla poczty – w przykładzie:

edycja rekordu dns

4. Przekierowanie rekordu A domeny na adres IP

Ostatnim etapem jest odnalezienie i edycja rekordu A dla głównej domeny oraz wskazanie docelowego serwera, pod którym ma być widoczna nasza domena główna – poniżej w przykładzie dla domeny głównej apartament88.eu wskazujemy zewnętrzny adres IP serwera 85.190.240.132

Po zapisaniu formularza, należy poczekać na propagację zmian w systemie DNS na serwerach w internecie. Czas takiej propagacji jest uzależniony od wartości TTL, które wcześniej były przypisane do rekordów domeny.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 3