Czym jest hosting i co to jest domena?

Hosting

Hosting to inaczej usługa, która polega na udostępnieniu miejsca na serwerze oraz jego zasobów. Dzięki temu, że serwer na którym udostępniany jest hosting, działa całodobowo, nasza strona jest widoczna w sieci przez cały czas, a nasze konta email mogą nieprzerwanie przyjmować i wysyłać pocztę.

rodzaje hostingu

Składowe hostingu

Konto FTP

Konto FTP to wydzielone miejsce na serwerze, na którym można umieścić pliki swojej strony internetowej, aby udostępnić ją w sieci. Możemy je również wykorzystywać jako magazyn, w którym przechowujemy dokumenty lub zdjęcia. Zasoby takiego magazynu można udostępniać innym użytkownikom poprzez podanie im linku do tych zasobów.

Usługa WWW

Dzięki usłudze www możemy, na wykupionym hostingu, umieścić swoją stronę www, żeby opublikować ją w internecie. Trzeba nadmienić, że usługa www udostępnia stronę internetową i działa w oparciu o zasoby umieszczone na koncie ftp.

Poczta email

Poczta email jest kolejną podstawową składową dobrego hostingu. Działa ona w oparciu o usługę serwera pocztowego. Jego zadaniem jest wysyłanie wiadomości do odbiorcy poczty i przyjmowanie poczty od nadawcy. Dzięki usłudze poczty, możemy założyć i korzystać z własnych kont email.

Bazy danych MySQL i inne usługi

Składnikiem dobrego hostingu z całą pewnością, jest również serwer baz danych MySQL oraz PostgreSQL, na którym możemy założyć bazę danych. Często dostępu do baz danych wymagają rozbudowane serwisy www, a także strony stworzone w aplikacjach do zarządzania treścią (typu CMS) jak WordPress, Joomla i itp. Przede wszystkim zaś bez bazy danych nie uruchomimy serwisu ze sklepem internetowym np. Prestashop. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, że informacje o zamówieniach i transakcjach muszą być gdzieś rejestrowane i zapisywane, a do tego właśnie służy baza danych.

Co to jest nazwa domeny?

Domena internetowa to w skrócie ciąg znaków wpisywany w pasku przeglądarki internetowej jako składnik adresu internetowego. Jest to po prostu nazwa/adres pod którym nasze usługi są widoczne w sieci. Domena stosowana jest zarówno w adresie strony www (www.domenainternetowa.pl), poczty internetowej (adres@domenainternetowa.pl), połączeniu ftp (ftp.domenainternetowa.pl), jak i innych rzadziej używanych i bardziej zaawansowanych usługach.

Dodatkowe usługi rozszerzające

Standardowym typem hostingu jest hosting współdzielony, tzn. taki, gdy na jednym serwerze, z jednym adresem IP znajdują się konta wielu Klientów. Do standardowego hostingu można wykupić, w razie potrzeby, dodatkową usługę odrębnego adresu IP.

Odrębny adres IP

Odrębny adres IP jest ważny, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza poczta zawsze będzie docierać do adresatów. W przypadku hostingu dzielonego z innymi użytkownikami może się zdarzyć, że nastąpi włamanie na konto któregoś z klientów. W jego wyniku może dojść do rozesłania spamu. To może spowodować blokadę adresu IP, z którego wyszedł spam lub spadek jego reputacji. Co za tym idzie, serwery odbiorców wiadomości mogą blokować pocztę wysyłaną z takiego IP. Do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli mamy własny adres IP, ponieważ jest on przypisany tylko nam. W związku z tym, tylko my sami kształtujemy jego reputację.

Usługa rozszerzenia dostępnej pamięci


Hosting standardowo posiada określone zasoby, które mogą nie wystarczyć, gdy chcemy na nim uruchomić bardziej wymagające aplikacje np. sklep internetowy Prestashop. Aby spełnić wymagania takich programów, można wykupić dodatkową usługę rozszerzenia dostępnej pamięci dla wykonywanych skryptów memory_limit.

Podsumowując, żeby nasza witryna internetowa była widoczna w sieci, potrzebne jest wykupienie zarówno usługi hostingu jak i nazwy domeny.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =