Co to jest hosting i domena?

Hosting

Hosting to inaczej usługa, która polega na udostępnieniu miejsca na serwerze oraz jego zasobów. Dzięki temu, że serwer na którym udostępniany jest hosting, działa całodobowo, nasza strona jest widoczna w sieci przez cały czas, a nasze konta email mogą nieprzerwanie przyjmować i wysyłać pocztę.

rodzaje hostingu

Składowe hostingu

Konto FTP

Konto FTP to wydzielone miejsce na serwerze, na którym można umieścić pliki swojej strony internetowej, aby udostępnić ją w sieci. Konto ftp możemy również wykorzystywać jako magazyn, w którym przechowujemy dokumenty lub zdjęcia, które można udostępniać innym użytkownikom poprzez podanie im linka do tych zasobów.

Usługa WWW

Dzięki usłudze www możemy, na wykupionym hostingu, umieścić swoją stronę www aby udostępnić ją w internecie. Usługa www udostępnia stronę internetową i działa w oparciu o zasoby umieszczone na koncie ftp.

Poczta email

Poczta email jest kolejną podstawową składową hostingu. Poczta ta działa w oparciu o usługę serwera pocztowego, którego zadaniem jest wysyłanie wiadomości do serwera odbiorcy poczty i przyjmowanie poczty od serwera nadawcy. Dzięki usłudze poczty możemy założyć własne konta email.

Bazy danych MySQL i inne

Na dobry hosting składa się również serwer baz danych MySQL oraz PostgreSQL, na którym możemy założyć bazę danych. Dostępu do baz danych wymagają strony stworzone w aplikacjach WordPress, Joomla i innych systemach zarządzania treścią lub dowolne aplikacje sklepów internetowych np. Prestashop.

Żeby nasza witryna internetowa była widoczna w sieci potrzebny jest zarówno hosting jak i domena.

Co to jest nazwa domeny?

Domena internetowa to w skrócie ciąg znaków wpisywany w pasku przeglądarki internetowej jako składowa adresu internetowego. Domena internetowa stosowana jest zarówno w adresie strony www (www.domenainternetowa.pl), poczty internetowej (adres@domenainternetowa.pl), połączeniu ftp (ftp.domenainternetowa.pl) jak i innych rzadziej używanych i bardziej zaawansowanych usługach.

Dodatkowe usługi rozszerzające

Standardowym typem hostingu jest hosting współdzielony, tzn. na jednym serwerze z jednym adresem IP znajdują się konta wielu Klientów. Można do standardowego hostingu wykupić, w razie potrzeby, dodatkową usługę odrębnego adresu IP. Odrębny adres IP jest ważny jeśli chcemy mieć pewność, że nasza poczta będzie zawsze docierać do adresatów.
Na hostingu współdzielonym może się zdarzyć, że nastąpi włamanie na konto któregoś z klientów i rozesłanie spamu. To może spowodować blokadę adresu IP współdzielonego hostingu lub spadek jego reputacji i serwery odbiorców wiadomości mogą blokować pocztę wysyłaną z takiego IP. W przypadku gdy mamy swój własny adres IP, czyli przypisany tylko dla nas, to taka sytuacja nas już nie dotyczy. Wtedy tylko my sami kształtujemy reputację swojego adresu IP.
Hosting standardowo posiada określone zasoby, które mogą nie wystarczyć gdy chcemy uruchomić na nim bardziej wymagające aplikacje np. sklep internetowy Prestashop. Aby spełnić wymagania takiej aplikacji można wykupić dodatkową usługę rozszerzenia dostępnej pamięci dla wykonywanych skryptów memory_limit.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 4