Jak pobrać backup w panelu WebAs

Do czego służy backup?

W każdym momencie gdy mamy problem ze swoją stroną, np. przez przypadek usuniemy jakąś zawartość lub np. po aktualizacji aplikacji WordPress wystąpią błędy, bądź wystąpi jakaś inna awaria możemy przywrócić zawartość konta ftp oraz bazy danych MySQL z kopii zapasowej. W ten sposób możemy odtworzyć stan naszej strony sprzed awarii.

serwery

Dostęp do kopii zapasowych

Każdy szanowany administrator serwera zarówno dla własnego bezpieczeństwa jak i na potrzeby swoich użytkowników tworzy kopie zapasowe danych zgromadzonych na serwerze. Podobnie Wer.pl wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów uruchomił kolejną funkcjonalność w panelu administracyjnym WebAs. Każdy nasz klient po zalogowaniu się do panelu webas ma możliwość samodzielnego uruchomienia a następnie pobrania kopii zapasowej (backup) swojego konta ftp oraz baz danych MySQL.

Jak pobrać backup konta ftp lub bazy MySQL (strony internetowej)

Przygotowanie kopii zapasowej na serwerze pomocniczym

Aby pobrać kopię zapasową należy zalogować się do panelu WebAs i z menu wybieramy Usługi / Kopie zapasowe i klikamy Wydaj kopię:

kopie zapasowe

Następnie wybieramy:

  • typ obiektu – do wyboru mamy: konto ftp, baza danych MySQL lub baza danych PostgreSQL,
  • datę wykonania kopii zapasowej,
  • czas udostępnienia kopii zapasowej (od 15 min do max. 24 h – po tym czasie kopia nie będzie już dostępna do pobrania),
  • adres email do powiadomienia o uruchomieniu kopii oraz o wygaśnięciu ważności dostępu do kopii zapasowej,
  • adres IP z jakiego można pobrać kopię – UWAGA: jeżeli to pole zostawimy puste to dostęp będzie możliwy z dowolnego adresu IP – czyli użytkownik z dowolnego miejsca w internecie będzie miał dostęp do Twojej kopii zapasowej, oczywiście pod warunkiem, że zna dane autoryzacyjne.
zlecenie wydania kopi zapasowej
Zlecenie przygotowania kopii zapasowej

Następnie klikamy przycisk Zapisz formularz. Należy chwilę odczekać – w tym czasie na serwerze pomocniczym przygotowywane są pliki z kopią zapasową. Po zakończeniu tej operacji zostaniemy poinformowani wiadomością email lub zmianą statusu w podglądzie listy zleceń kopii zapasowych w panelu webas.

Pobranie kopii zapasowej

Gdy już mamy utworzone kopie zapasowe możemy je pobrać. W zależności od typu obiektu i celu jego odzyskania sposób pobrania nieco się będzie różnił.

Pobranie kopii zapasowej bazy danych (MySQL)

Aby pobrać backup bazy danych wystarczy kliknąć link pobierz plik po dostępny po prawej stronie:

pobierz plik

Po tej operacji nasza przeglądarka pobierze nam na nasz dysk zarchiwizowany plik z kopią zapasową wszystkich obiektów bazy danych.

Pobranie kopii zapasowej ftp

Gdy chcemy pobrać dane kopii zapasowej konta ftp należy kliknąć na nazwę kopii aby wejść w jej szczegóły i tam znajdziemy dane dostępowe logowania się do konta ftp skąd można ściągnąć dane:

dostęp do kopi zapasowej

Kopie bezpieczeństwa są tworzone codziennie, raz na dobę, w nocy pomiędzy godziną 2:00 a 6:00. Backup jest dostępny do 4 dni wstecz + kopie archiwalne sprzed 7, 14, 21, 28 dni.

Jak wgrać dane z kopii zapasowej

Wgranie danych z kopii na konto ftp

Jeżeli mamy już udostępnioną kopię zapasową na serwerze kopii zapasowych to możemy z niej skorzystać aby przywrócić dane na koncie ftp. W tym celu najpierw należy usunąć dane z konta ftp.

W sytuacji gdy mamy do czynienia z systemem WordPress jest tam bardzo dużo plików ftp i kopiowanie z kopii zapasowej na serwer hostingu może potrwać godzinami. W takiej sytuacji warto skorzystać z połączenia ssh. Jak połączyć się z kontem po ssh dowiesz się w innym poradniku.

Po połączeniu przez ssh należy wydać komendę:

wget -r -N -l inf --no-parent --no-host-directories ftp://rd:uls65ca4NWcTNZKP@11876-backup.tld.pl

Jeżeli zajdzie potrzeba przywrócenia określonego podkatalogu to na końcu należy go wskazać, przy czym należy poprzedzić go datą, np.:


wget -r -N -l inf --no-parent --no-host-directories ftp://rd:uls65ca4NWcTNZKP@11876-backup.tld.pl/2020-01-20/public_html/podkatalog

Wgranie danych bazy danych MySQL

Operację należy przeprowadzić z pomocą programu phpmyadmin do którego link znajdziemy w panelu webas w menu Usługi => Bazy danych . Najpierw należy usunąć ew. istniejące tabele a następnie z pomocą menu import wskazać pobrany wcześniej plik kopii zapasowej bazy MySQL.

Jak pobrać kopię zapasową poczty

Wyżej opisane informacje dotyczą kopii zapasowej konta ftp. Czasem jednak w wyniku niefortunnego działa potrzebujemy odzyskać skasowane wiadomości email. Jeśli wystąpi taka sytuacja wówczas należy zwrócić się do administratora w celu przygotowania kopii zapasowej konta poczty. W zgłoszeniu należy pamiętać aby napisać:
– jakiego adresu email dotyczy zgłoszenie,
– kiedy doszło lub mogło dojść lub kiedy ostatni raz mieliśmy dostęp do utraconych wiadomości.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 + = 84