Masz domenę? Zadbaj, aby nie wygasła!

Nazwa Domeny – twój najważniejszy adres w sieci

Corocznie część domen nie jest przedłużana, ponieważ przestają być potrzebne ich właścicielom. Często zdarza się jednak, że wygasają przez zaniedbanie abonentów, którzy są zaskoczeni, kiedy strona przestaje działać. Mimo, że rejestratorzy wielokrotnie przypominają o okresie ważności domeny, to czasami informacje te giną w natłoku dokumentów, bądź na rzadko sprawdzanych skrzynkach pocztowych.

Domeny

Cykl życia domeny

Cykl życia domeny jest to okres od momentu jej zarejestrowania do powrotu do puli wolnych nazw.

Domena .PL

Domenę można zarejestrować na okresy będące wielokrotnością roku. Rok rozliczeniowy zaczyna liczyć się od daty opłacenia usługi. Jeśli po zakończeniu abonamentu domena nie zostanie odnowiona to na 30 dni będzie posiadać status „po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. W tym czasie zarówno strona www, jak i skrzynki pocztowe, nie będą działać. W przypadku braku opłacenia domeny w okresie kwarantanny, domena stanie się wolna i ponownie dostępna do rezerwacji dla wszystkich.

Domena globalna

Domenę globalną można zarejestrować również na okresy będące wielokrotnością roku – istnieje możliwość jej rejestracji na okres od roku do dziesięciu lat. Rok rozliczeniowy zaczyna liczyć się od daty opłacenia usługi.

Brak wniesienia opłaty za przedłużenie domeny sprawia, że przestaje być widoczna i zmienia ona status na Grace Period. Status ten trwa do 35 dni i w tym okresie wciąż możemy ją przedłużyć. Do momentu wniesienia opłaty, usługi na domenie przestają działać. Jeśli nie zapłacimy za domenę w okresie Grace Period, przejdzie ona w okres Redemption Period, który potrwa 30 dni. Nadal będziesz miał szansę przedłużenia usługi, jednak będzie to się wiązać z dodatkową opłatą. Jeśli jej nie wniesiesz, domena wróci do puli nazw wolnych i będzie mógł zarejestrować ją dowolny użytkownik.

Domena europejska

Domena z końcówką .eu – podobnie jak domeny globalne staje się aktywna dopiero po rocznej opłacie za rejestrację. W przypadku braku opłaty za kolejny okres rozliczeniowy, domena europejska przejdzie w 40-dniowy okres kwarantanny. Wciąż będziesz jej abonentem, jednak usługi związane z domeną przestaną działać. W przypadku braku przedłużenia, domena wróci do puli wolnych domen.

Pamiętaj, że domena jest ważnym elementem funkcjonowania Twojego biznesu, dlatego też nie czekaj do ostatniej chwili z jej przedłużeniem. Nie ryzykuj i odnów domenę jak najwcześniej, aby nie trafiła w ręce przypadkowej osoby albo konkurencji!

Każdy rodzaj domeny możesz przykładowo zarejestrować w Wer.pl, wypełniając formularz zamówienia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

70 − = 64