Masz domenę? Zadbaj, aby nie wygasła!

Corocznie część domen nie jest przedłużana, ponieważ przestają być one potrzebne ich właścicielom. Często zdarza się jednak, że wygasają one przez zaniedbanie abonentów, którzy są zaskoczeni, kiedy strona przestaje działać. Mimo że rejestratorzy wielokrotnie przypominają o okresie ważności domeny, to czasami informacje te giną w natłoku dokumentów bądź na rzadko sprawdzanych skrzynkach pocztowych.

Cykl życia domeny

Cykl życia domeny jest to okres od momentu jej zarejestrowania do powrotu do puli wolnych nazw.

Domena PL: Po zakupie domeny PL jest ona aktywna przez okres 14 dni i w tym czasie nikt nie może jej zarezerwować. Jeśli nie opłacimy domeny, będzie ona ponownie dostępna do rejestracji.

Rok rozliczeniowy zaczyna liczyć się od daty opłacenia usługi. Jeśli domena nie zostanie odnowiona po 365 dniach, przez 30 dni będzie posiadać status „po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. W tym czasie zarówno strona www, jak i skrzynki pocztowe, nie będą działać. W przypadku braku opłacenia domeny w okresie kwarantanny, domena stanie się wolna i ponownie dostępna do rezerwacji dla wszystkich.

Domena globalna: W przypadku domeny globalnej nie ma okresu rezerwacji. Dopiero po dokonaniu opłaty staje się ona aktywna. Istnieje możliwość jej rejestracji na okres od roku do dziesięciu lat.

Brak wniesienia opłaty za przedłużenie domeny sprawia, że zmienia ona status na Grace Period. Status ten trwa do 35 dni i w tym okresie wciąż możemy ją przedłużyć. Do momentu wniesienia opłaty, usługi na domenie przestają działać. Jeśli nie zapłacimy za domenę w okresie Grace Period, przejdzie ona w okres Redemption Period, który potrwa 30 dni. Nadal będziesz miał szansę przedłużenia usługi, jednak będzie to się wiązać z dodatkową opłatą. Jeśli jej nie wniesiesz, domena wróci do puli nazw wolnych i będzie mógł zarejestrować ją dowolny użytkownik.

Domena europejska: Domena .eu – podobnie jak domeny globalne – nie ma okresu rezerwacyjnego. Stanie się więc aktywna dopiero po rocznej opłacie za rejestrację.

W przypadku braku opłaty za kolejny okres rozliczeniowy, domena europejska przejdzie w 40-dniowy okres kwarantanny. Wciąż będziesz jej abonentem, jednak usługi związane z domeną przestaną działać. W przypadku braku przedłużenia, domena wróci do puli wolnych domen.

Pamiętaj, że domena jest ważnym elementem funkcjonowania Twojego biznesu, dlatego też nie czekaj do ostatniej chwili z jej przedłużeniem. Nie ryzykuj i odnów domenę jak najwcześniej, aby nie trafiła w ręce przypadkowej osoby albo konkurencji!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 88 = 92