Bezpieczna poczta – kontrola usuwania poczty

Poczta email – podstawowe narzędzie korespondencji

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna, w pracy firmy, jest poczta elektroniczna. Bezpieczna komunikacja za pomocą poczty e-mail jest podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa. Z tego też względu chcemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię bezpieczeństwa korzystania z kont e-mail przez ich użytkowników.

Bezpieczna poczta

Niestety często zdarza się, że użytkownicy łączą się ze swoją pocztą w sposób niezabezpieczony (bez użycia szyfrowania SSL), za pomocą publicznych sieci internetowych np. w centrum handlowym, pociągu, kawiarni. Takie działanie może być niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko przechwycenia danych przez nieuprawnione osoby. Przez niefrasobliwe działanie nasze lub naszych pracowników, może dojść do włamania na nasze konto i do usunięcia części wiadomości w naszej firmowej poczcie. Na naszej stronie znajdziesz informacje jak bezpiecznie skonfigurować pocztę .

Mechanizm kontroli usuwania poczty

W dobrym hostingu, istnieją mechanizmy weryfikacji zmian na kontach email, np. poprzez mechanizm kontroli nadmiernego usuwania poczty. W Wer.pl każdy właściciel pakietu hostingowego ma możliwość włączenia dla swojej domeny usługi – monitoring usuwania poczty. Aby to zrobić wystarczy zalogować się do panelu WebAs i wejść w menu Usługi / Poczta / zakładka Domeny, a następnie kliknąć na nazwę domeny pocztowej.

poczta

Na dole strony należy zaznaczyć checkboxa Monitoruj usuwanie poczty:

monitoruj usuwanie poczty

Przy włączaniu usługi monitoringu ustawiamy parametr:
Poziom ostrzegania w MB (megabajtach) – to jest wartość po jakiej dostajemy alert o usunięciu poczty. Uwaga – parametr Poziom ostrzegania dotyczy usunięcia danych z pojedynczego konta email,
Odbiorca alertu – adres email na który zostanie wysłane ostrzeżenie.
Gdy wielkość usuwanych wiadomości przekroczy podaną wartość dostaniemy z systemu wiadomość z ostrzeżeniem, że poczta z serwera została usunięta:

raport usuwania poczty

Dzięki temu rozwiązaniu możemy zweryfikować, czy użytkownik świadomie usunął pocztę, czy też zrobił to przez przypadek, a może doszło do nadużycia. Co więcej gdyby się okazało, że dane zostały usunięte przypadkowo lub w wyniku włamania, to otrzymując taką wiadomość możemy szybko zareagować. Możliwe jest wtedy przywrócenie usuniętych danych z kopii zapasowych, póki są one jeszcze dostępne – jak pobrać kopię zapasową – backup .

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 74 = 75