Bezpieczna poczta – kontrola usuwania poczty

Poczta email – podstawowe narzędzie korespondencji

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna, w funkcjonowaniu firmy, jest poczta elektroniczna. Bezpieczna komunikacja za pomocą poczty e-mail jest podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa. Z tego też względu chcemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię bezpieczeństwa użytkowania kont e-mail przez jej użytkowników.

Bezpieczna poczta

Niestety często zdarza się, że użytkownicy łączą się ze swoją pocztą w sposób niezabezpieczony (bez użycia szyfrowania SSL) za pomocą obcych (ogólnodostępnych) sieci internetowych np. w centrum handlowym, pociągu, kawiarni. Takie działanie jest niebezpieczne, ponieważ dane logowania mogą zostać przechwycone przez nieuprawnione osoby i co za tym idzie może dojść do włamania na nasze konto. Hakerzy mogą przejąć nasze dane lub usunąć zawartość poczty- na naszej stronie znajdziesz informacje jak bezpiecznie skonfigurować pocztę .

Czasami przez nasze niefrasobliwe działanie lub działanie naszych pracowników, może dojść do usunięcia części wiadomości w naszej firmowej poczcie.

Mechanizm kontroli usuwania poczty

W dobrym hostingu, istnieją mechanizmy weryfikacji i zmian na kontach email, np. poprzez mechanizm kontroli nadmiernego usuwania poczty. W Wer.pl każdy właściciel pakietu hostingowego ma możliwość włączenia dla swojej domeny usługi – monitoring usuwania poczty. Aby to zrobić wystarczy zalogować się do panelu WebAs i wejść w menu Usługi / Poczta / zakładka Domeny, a następnie kliknąć na nazwę domeny pocztowej.

poczta

Na dole strony należy zaznaczyć checkboxa Monitoruj usuwanie poczty:

monitoruj usuwanie poczty

Przy włączaniu usługi monitoringu ustawiamy parametr:
Poziom ostrzegania w MB (megabajtach) – to jest wartość po jakiej dostajemy alert o usunięciu poczty. Uwaga – parametr Poziom ostrzegania dotyczy usunięcia danych z pojedynczego konta email,
Odbiorca alertu – adres email na który zostanie wysłane ostrzeżenie.
Gdy wielkość usuwanych wiadomości przekroczy podaną wartość dostaniemy z systemu wiadomość z ostrzeżeniem, że poczta z serwera została usunięta:

raport usuwania poczty

Dzięki temu rozwiązaniu możemy zweryfikować czy użytkownik świadomie usunął pocztę czy też zrobił to przez przypadek, a może doszło do nadużycia. Co więcej gdyby się okazało, że dane zostały usunięte przypadkowo lub poprzez włamanie to dostając taki alert możemy szybko zareagować i przywrócić usunięte dane z kopii zapasowych, póki są one jeszcze dostępne – jak pobrać kopię zapasową – backup .

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =