Ochrona przed spamem

Spam to prawdziwa zmora naszych czasów, zewsząd zalewa nas fala niechcianej poczty, wśród której może zawieruszyć się jakaś ważna korespondencja. Ochrona przed spamem to przestrzeganie kilku zasad dotyczących ochrony własnego adresu email, które pozwolą nam choć trochę ograniczyć skalę tego problemu.

Unikaj adresu email na stronie www

Ochrona przed spamem musi przede wszystkim dotyczyć treści na własnej stronie www. Należy się wystrzegać umieszczania jawnym tekstem swojego adresu email na stronie internetowej. Jeśli mimo wszystko chcemy to zrobić, należy go podać w taki sposób, aby był on jak najmniej widoczny dla robotów, które przeszukują internet w poszukiwaniu adresów email. Zamiast adresu biuro@twojadomena.pl można podać adres np. w taki sposób:
biuro [at] twojadomena [.] pl
czyli zamiast symbolu @, w nawiasach zwykłych lub kwadratowych podaje się 'at’, lub dowolną inną nazwę, która zastępuje symbol małpki np. małpa, małpka, maupa. Przy takim rozwiązaniu spam boty, tj. automatyczne roboty przeszukujące internet będą miały utrudnione zadanie.

Dodatkowo pomiędzy poszczególnymi członami adresu można wstawić spację, a kropkę również można umieścić w nawiasach (kropkę można też zapisać np. jako [kropka] lub z angielskiego [dot]. Rozwiązanie takie nie jest jednak najszczęśliwsze, ponieważ użytkownik, który chce do nas wysłać wiadomość, kopiując adres ze spacją może mieć problemy z wysyłką na taki adres jeżeli nie usunie zbędnej spacji.

Adres email w formie grafiki

Zamiast umieszczania pełnego lub lekko zakamuflowanego adresu email na swojej stronie w formie tekstowej (jak opisano powyżej) możemy umieścić adres w formie pliku graficznego. Ochrona przed spamem w takim rozwiązaniu – to adres email zapisany na obrazku w formacie pliku graficznego np .jpg czy .png, który następnie umieszczamy w odpowiednim miejscu na stronie www.

Formularz kontaktowy do ochrony przed spamem

Kolejnym dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy ograniczyć zalew spamu na nasze konto pocztowe, jest wykorzystanie na swojej stronie internetowej formularza kontaktowego zabezpieczonego kodem captcha.

Ochrona przed spamem za pomocą kod captcha
Kod captcha do zatwierdzenia danych w formularzu

Zamiast ujawniać nasz adres na stronie, umieszczamy na niej formularz kontaktowy. Dodatkowo taki formularz warto zabezpieczyć kodem captcha. Przy takim rozwiązaniu wysłanie wiadomości przez formularz jest możliwe dopiero w momencie poprawnego przepisania ciągu znaków z wyświetlonego obrazka.

Powyższe przykłady nie ustrzegą nas przed spamem w 100%, dlatego ważne jest aby swoją pocztę umiejscowić w dobrej firmie hostingowej. W dobrym hostingu można skorzystać z oprogramowania antyspamowego, dzięki któremu (po odpowiedniej konfiguracji) możemy ograniczyć ilość wiadomości zawierających spam do minimum. Takie rozwiązania stosowane są w dobrych firmach hostingowych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + = 10