Ochrona poczty email
przez Wer.pl · Opublikowano · Zaktualizowano
- Skaner antywirusowy poczty email
- Jak wysłać załącznik w email mimo blokady serwera
- Jak zaszyfrować załącznik poczty email
- Konfiguracja poczty email
W dzisiejszych czasach poczta email jest podstawowym kanałem komunikacyjnym między firmami i osobami fizycznymi. Niestety wykorzystują to również przestępcy, przesyłając za pośrednictwem poczty elektronicznej niebezpieczne, zainfekowane załączniki. Jak duże jest zagrożenie płynące z tego tytułu nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć. Dlatego tak istotna jest ochrona poczty email, a każdy szanujący się serwer zapewnia ochronę antywirusową przed takimi sytuacjami.
Skaner antywirusowy – czyli ochrona poczty email
Ochrony poczty email na serwerach w Wer.pl to m.in. skaner antywirusowy dla poczty przychodzącej. Narzędzie powstało aby chronić użytkowników przed niebezpieczną korespondencją. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu niebezpiecznej komunikacji serwer pocztowy działa również w kierunku ochrony poczty email wychodzącej. Przykładowo jeżeli w załączniku wysyłanej przez nas wiadomości email wykryty zostanie zainfekowany plik nasze serwery pocztowe mogą zablokować wysyłkę takiego maila z komunikatem podobnym do poniższego:
Do analogicznej sytuacji może dojść jeżeli wysyłanych plik jest utworzonym makro (Excel). Makra w plikach plikach typu MS Excel, można czasami spotkać w zaawansowanych programistycznie dokumentach. Przestępcy internetowi często używali tego typu plików do zainfekowania wirusami urządzeń swoich ofiar. Ze względów bezpieczeństwa ochrona poczty email działa w ten sposób że blokuje wysyłki tego typu załączników.
Jak wysłać załącznik mimo blokady serwera
Jeżeli jednak jesteśmy pewni tego co wysyłamy, lub np. chcemy wysłać załącznik w postaci pliku MS Excel (rozszerzenie .xls lub podobne) ze zbudowanym makrami, wówczas taką wysyłkę należy odpowiednio przygotować. Żeby wysłać taki plik musi on zostać spakowany w archiwum zabezpieczonym hasłem, wtedy skaner antywirusowy na serwerze poczty nie odrzuci próby wysyłki wiadomości z takim załącznikiem. Aby to osiągnąć należy zastosować szyfrowanie (z nadaniem hasła) w jakimkolwiek programie do archiwizacji (np. zip, WinRar, 7-zip itp).
Szyfrowanie załączników poczty email
Do zabezpieczenia załącznika będzie potrzebny nam program do szyfrowania np. 7-zip – można go pobrać pod adresem: https://7-zip.org.pl/
Po pobraniu:
i instalacji należy go uruchomić (wpisując np. 7-zip File Manager w start systemu Windows), a po jego uruchomieniu następnie odnaleźć załącznik który chcemy zaszyfrować, zaznaczyć go (w przykładzie dokument .pdf):
go i wybrać przycisk Dodaj . Po tej operacji pojawi nam się okienko z parametrami, w którym należy wybrać następujące parametry:
Po wykonaniu tej operacji plik o nazwie SpecyfikacjaBadan.zip można wysłać już emailem z pominięciem ochrony poczty email dla danego załącznika. Dodatkowo hasło użyte do szyfrowania można dla bezpieczeństwa przekazać odbiorcy inną drogą (np. SMS-em).
Konfiguracja poczty email
Chciałbyś skonfigurować pocztę email, ale masz z tym problem? Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to zapraszamy na naszą stronę pomocy konfiguracji poczty email.
Najnowsze komentarze