Transfer domeny z kodem AuthInfo

Widoczność strony internetowej w sieci zależy w głównej mierze od wykupienia dwóch podstawowych usług: hostingu i nazwy domeny. Oczywiście jest jeszcze wiele dodatkowych opcji, które pozwalają nam na dodawanie kolejnych funkcjonalności. Jednak to te dwie pierwsze zapewniają nam podstawowe możliwości funkcjonowania w sieci. I tak hosting to po prostu miejsce na serwerze na, którym umieszczamy naszą stronę oraz na którym „przechowujemy” pocztę elektroniczną. Drugą, odrębną sprawą jest nazwa domeny, która jest naszą nazwą sieciową, identyfikuje nas na tle innych stron.

Obie te usługi możemy utrzymywać u innych dostawców, pytanie brzmi po co? Przecież wszystko możemy mieć w jednym miejscu. Dobry i wszechstronny dostawca hostingu, jakim jest np. Wer.pl, może nam zaproponować również prowadzenie naszej domeny. Co jeśli masz już wykupioną domenę? Nic nie stoi na przeszkodzie, w każdej chwili możesz ją przecież przenieść do Wer.pl. Do transferu domeny potrzebujesz tylko kodu Authinfo, który możesz otrzymać od swojego starego operatora.

Co to jest kod Authinfo?

To nic innego jak kod pozwalający na transfer domeny pomiędzy rejestratorami / operatorami domen. Każdy rejestrator domeny ma obowiązek udostępnić go na życzenie abonenta. Jeżeli rejestrator domeny z końcówką .pl odmówi wydania kodu authinfo, możesz złożyć skargę do NASK.

Jak pobrać kod Authinfo?

Aby uzyskać kod Authinfo należy złożyć wniosek do swojego obecnego operatora domeny. Większość rejestratorów honoruje ogólne wnioski, które można pobrać tutaj (załącznik) .

Może się jednak zdarzyć, że Twój obecny rejestrator wymaga wypełnienia wniosku na swoich formularzach. Wtedy musisz zaglądnąć na jego stronę i taki pobrać.

Wypełniamy wniosek o udostępnienie kodu

Wniosek o wydanie kodu authinfo
Przykładowy wniosek o uzyskanie kodu authinfo

Jeśli Twój rejestrator nie ma specjalnych wymagań co do wniosku o udostępnienie kodu authinfo, wystarczy że wypełnisz wniosek ogólny. We wniosku podajesz:

  • nazwę, jeśli to jest firma, lub imię i nazwisko w przypadku osoby fizycznej, abonenta czyli właściciela domeny,
  • adres,
  • NIP i REGON ( w przypadku firmy) lub PESEL (dla osoby fizycznej),
  • reprezentanta (zazwyczaj w przypadku firmy),
  • telefon kontaktowy,
  • nazwę domeny, której kod dotyczy (ważne żeby była wpisana bezbłędnie i wyraźnie).

Tak wypełniony wniosek należy wydrukować, opieczętować (w przypadku firmy) i podpisać czytelnie, a następnie wysłać tradycyjną przesyłką (najlepiej rejestrowaną – tj. poleconą) na adres Twojego rejestratora.

Co jeśli mój rejestrator wymaga swoich wniosków

W takim przypadku musisz po prostu się z nim skontaktować lub poszukać wniosku na jego stronie. Poniżej znajdziesz informację jak uzyskać kod authinfo u poszczególnych rejestratorów.

Jak uzyskać kod auth-info w Nazwa.pl

Na stronie Nazwa.pl w prawym górnym rogu wybieramy przycisk PANEL KLIENTA. Następnie podajemy login i hasło, a po zalogowaniu z dostępnego w lewej części ekranu menu należy wybrać: Moje usługi => Domeny, po czym wybrać (kliknąć) w nazwę swojej domeny. Po tej operacji otworzy się okno: Szczegóły domeny , tu wybierasz zakładkę Dane abonenta , a w niej na samym dole będzie dostępny przycisk:
WNIOSEK O WYDANIE KODU AUTHINFO. Po tej operacji powinno się pojawić okno z tytułem: Generowanie wniosku o wydanie kodu Authinfo
a w nim:
– w oknie wyboru wystarczy wybrać którąś z opcji: Wskaż powód transferu domen
– a następnie wybrać przycisk WYGENERUJ WNIOSEK O WYDANIE KODU AUTHINFO.

Po tej operacji pojawi się okno o nazwie: Generowanie wniosku o wydanie kodu Authinfo, na którym należy zaznaczyć checkbox:
Jestem świadomy istniejących zagrożeń, w tym ryzyka utraty domeny i zaakceptować dostępnym przyciskiem.
Po tej operacji pojawia się kolejne okno z nazwą: Wniosek został wygenerowany
na którym w prawej dolnej części ekranu dostępny będzie przycisk:
POBIERZ WNIOSEK O WYDANIE KODU AUTHINFO. Po wybraniu tego przycisku, wniosek pobierze się na nasz komputer.

Wniosek należy wydrukować, opieczętować, podpisać czytelnie i wysłać tradycyjną przesyłką (najlepiej rejestrowaną – tj. poleconą) na adres Nazwa.pl dostępny na wniosku. Alternatywnie jeśli posiadasz podpis elektroniczny (kwalifikowany) można go podpisać bez drukowania i wysłać na adres email kontakt@nazwa.pl .

Jak uzyskać kod authinfo w Home.pl

Jeśli chcesz dokonać transferu domeny z home.pl wystarczy pobrać i wydrukować wniosek. Następnie należy:
-jeśli właścicielem domeny jest osoba fizyczna, podpisać wniosek,
-jeżeli właścicielem jest firma lub os.fizyczna prowadząca działalność gospodarczą podpisać i opieczętować wniosek (lub załączyć skan dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności np.wypis z KRS lub CEIDG).

Tak przygotowany dokument można wysłać do operatora za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie home.pl.

Samodzielne pobieranie kodu authinfo dla domen z końcówką eu

Jeżeli chcemy samodzielnie pobrać kod authinfo dla domeny z końcówką .eu należy wejść na stronę https://eurid.eu/pl/ i kliknąć 'Moje konto eu', a następnie przycisk Zaloguj się. Podajemy tu nazwę strony (np. mojadomena.eu) oraz adres email abonenta. Na ten adres zostanie przesłane jednorazowy link do logowania. Klikając w ten link otworzymy formularz do ustawienia hasła dostępu do konta Eurid. Teraz możemy już zalogować się do utworzonego konta pod adresem https://my.eurid.eu/pl/auth/login/ .

W panelu Eurid, w menu Transfer Authorisation Code klikamy przycisk Generuj nowy kod autoryzacyjny. Następnie wyświetlony zostanie kod authinfo dla naszej domeny, który możemy skopiować.

Mam już kod authinfo i co dalej

Kiedy otrzymasz już taki kod autoryzacyjny, musisz go przesłać na adres email lub za pomocą formularza https://wer.pl/kontakt wraz z danymi abonenta domeny. Po otrzymaniu kodu niezwłocznie uruchomimy procedurę transferu. W wyniku zgłoszenia przez nas domeny do transferu otrzymasz emaila z linkiem do jego potwierdzenia. Po kliknięciu w link, transfer obsługi domeny zostanie wykonany.

Zalety transferu

Niezaprzeczalną zaletą jest to, że wszystkie usługi możesz mieć w jednym miejscu. Poza tym transfer domen polskich jest bezpłatny, przy czym w przypadku transferu domeny:
– polskiej – transfer jest zupełnie bez kosztowy, a wykupiony u poprzedniego rejestratora abonament jest w pełni do nas przenoszony i honorowany,
– zagranicznej – trzeba z góry opłacić kolejny abonament, który jednocześnie wydłuża czas domeny o kolejny rok licząc od końca okresu wykupionego u poprzedniego rejestratora.

Transfer domeny można wykonać praktycznie w każdym momencie (istnieją tylko krótkie okresy karencji, zaraz przed wygaśnięciem ważności domeny oraz zaraz po jej odnowieniu). Ponadto dotychczasowe terminy ważności domeny zostają zachowane. Warto jednocześnie podkreślić, że transfer obsługi domeny nie wiąże się z żadnym ryzykiem niedostępności twoich usług.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 23 = 25