Transfer domeny z kodem AuthInfo

Widoczność strony internetowej w sieci zależy w głównej mierze od wykupienia dwóch podstawowych usług: hostingu i nazwy domeny. Oczywiście jest jeszcze wiele dodatkowych opcji, które pozwalają nam na dodawanie kolejnych funkcjonalności. Jednak to te dwie pierwsze zapewniają nam podstawowe możliwości funkcjonowania w sieci. I tak hosting to po prostu miejsce na serwerze na, którym umieszczamy naszą stronę oraz na którym „przechowujemy” pocztę elektroniczną. Drugą, odrębną sprawą jest nazwa domeny, która jest naszą nazwą sieciową, identyfikuje nas na tle innych stron.

Obie te usługi możemy utrzymywać u innych dostawców, pytanie brzmi po co? Przecież wszystko możemy mieć w jednym miejscu. Dobry i wszechstronny dostawca hostingu, jakim jest np. Wer.pl, może nam zaproponować również prowadzenie naszej domeny. Co jeśli masz już wykupioną domenę? Nic nie stoi na przeszkodzie, w każdej chwili możesz ją przecież przenieść do Wer.pl. Do transferu domeny potrzebujesz tylko kodu Authinfo, który możesz otrzymać od swojego starego operatora.

Co to jest kod Authinfo?

To nic innego jak kod autoryzujący umożliwiający transfer domeny pomiędzy rejestratorami / operatorami domen. Każdy rejestrator domeny ma obowiązek udostępnić go na życzenie abonenta. Jeżeli rejestrator domeny z końcówką .pl odmówi wydania kodu authinfo, możesz złożyć skargę do NASK.

Jak pobrać kod Authinfo?

Aby uzyskać kod Authinfo należy złożyć wniosek do swojego obecnego operatora domeny. Większość rejestratorów honoruje ogólne wnioski, które można pobrać tutaj (załącznik) .

Wypełniamy wniosek o udostępnienie kodu

Wniosek o wydanie kodu authinfo
Przykładowy wniosek o uzyskanie kodu authinfo

Jeśli Twój rejestrator nie ma specjalnych wymagań co do wniosku o udostępnienie kodu authinfo, wystarczy że wypełnisz wniosek ogólny. We wniosku podajesz:

  • nazwę, jeśli to jest firma, lub imię i nazwisko w przypadku osoby fizycznej, abonenta czyli właściciela domeny,
  • adres,
  • NIP i REGON ( w przypadku firmy) lub PESEL (dla osoby fizycznej),
  • reprezentanta (zazwyczaj w przypadku firmy),
  • telefon kontaktowy,
  • nazwę domeny, której kod dotyczy (ważne żeby była wpisana bezbłędnie i wyraźnie).

Tak wypełniony wniosek należy wydrukować, opieczętować (w przypadku firmy) i podpisać czytelnie, a następnie wysłać tradycyjną przesyłką (najlepiej rejestrowaną – tj. poleconą) na adres Twojego rejestratora.

Jak pobrać kod authinfo u najpopularniejszych rejestratorów

Czasami rejestratorzy wymagają wypełnienia wniosku na swoich formularzach. Wtedy musisz zaglądnąć na jego stronę i taki pobrać. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz informację jak uzyskać kod authinfo u najpopularniejszych rejestratorów:

Jak uzyskać kod auth-info w Nazwa.pl
Jak uzyskać kod auth-info w Home.pl
Jak uzyskać kod auth-info w Domena.pl / Agnat
Jak uzyskać kod auth-info w OVH
Jak uzyskać kod auth-info w CyberFolks
Jak uzyskać kod auth-info w Az.pl
Jak uzyskać kod auth-info w Aftermarket.pl
Jak uzyskać kod auth-info w innych firmach

Jak uzyskać kod auth-info w Nazwa.pl

Na stronie Nazwa.pl w prawym górnym rogu wybieramy przycisk PANEL KLIENTA. Następnie podajemy login i hasło, a po zalogowaniu z dostępnego w lewej części ekranu menu należy wybrać: Moje usługi => Domeny, po czym wybrać (kliknąć) w nazwę swojej domeny. Po tej operacji otworzy się okno: Szczegóły domeny, tu wybierasz zakładkę Dane abonenta, a w niej na samym dole będzie dostępny przycisk:

WNIOSEK O WYDANIE KODU AUTHINFO

Po tej operacji powinno się pojawić okno z tytułem:

Generowanie wniosku o wydanie kodu Authinfo

a w nim:
– w oknie wyboru wystarczy wybrać którąś z opcji: Wskaż powód transferu domen
– a następnie wybrać przycisk WYGENERUJ WNIOSEK O WYDANIE KODU AUTHINFO.
Po tej operacji pojawi się okno o nazwie:

Generowanie wniosku o wydanie kodu Authinfo

na którym należy zaznaczyć checkbox:

Jestem świadomy istniejących zagrożeń, w tym ryzyka utraty domeny

i zaakceptować dostępnym przyciskiem. Po tej operacji pojawia się kolejne okno z nazwą:

Wniosek został wygenerowany

na którym w prawej dolnej części ekranu dostępny będzie przycisk:

POBIERZ WNIOSEK O WYDANIE KODU AUTHINFO.

Po wybraniu tego przycisku, wniosek pobierze się na nasz komputer. Wniosek należy wydrukować, opieczętować, podpisać czytelnie i wysłać tradycyjną przesyłką (najlepiej rejestrowaną – tj. poleconą) na adres Nazwa.pl dostępny na wniosku. Alternatywnie jeśli posiadasz kwalifikowany podpis elektroniczny można go podpisać bez drukowania i wysłać na adres email kontakt@nazwa.pl .

Jak uzyskać kod authinfo w Home.pl

Jeżeli chcesz dokonać transferu domeny z home.pl wystarczy pobrać i wydrukować wniosek. Następnie należy:
– jeśli właścicielem domeny jest osoba fizyczna -podpisać wniosek,
– jeżeli właścicielem jest firma lub os. fizyczna prowadząca działalność gospodarczą – podpisać i opieczętować wniosek lub załączyć skan dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności np. wypis z KRS lub CEIDG.

Tak przygotowany dokument można wysłać do operatora za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie home.pl .

Jak uzyskać kod w Domena.pl / Agnat

Sposób uzyskania kodu auth-info w domena.pl opisany jest pod poniższym linkiem https://www.domena.pl/pomoc/domeny/co-to-jest-kod-authinfo-i-jak-go-uzyskac . Zgodnie z informacją na stronie rejestratora należy zalogować się do panelu klienta i w menu Regulaminy wypełnić wniosek o wydaniu kodu, po czym zgodnie z deklaracją rejestratora w ciągu maksymalnie 72 godzin powinien wydać kod.

Jak zyskać kod w OVH

Zgodnie z informacją na stronie rejestratora należy zalogować się do panelu klienta i tam pobrać kod wg instrukcji opisanej pod tym linkiem.

Jak uzyskać kod w CyberFolks

Zgodnie z informacją na stronie rejestratora należy zalogować się do panelu klienta, a następnie przejść do zakładki Twoje usługi -> Domeny . Po uzyskaniu kodu należy przesłać go do nas celem transferu domeny.

Jak uzyskać kod w Az.pl

Aby uzyskać kod auth-info należy wypełnić wniosek dostępny pod tym adresem, wypełnić go i wysłać go za pomocą formularza dostępnego tutaj.

Jak uzyskać kod w Aftermarket.pl

Aby uzyskać kod auth-info w aftermarket.pl należy zalogować się do panelu rejestratora, a następnie należy pobrać kod zgodnie z procedurą dostępną pod tym adresem .

Jak uzyskać kod w u innych rejestratorów

Nie znalazłeś swojego rejestratora? Nie przejmuj się, możesz wypełnić wniosek ogólny i przesłać go do rejestratora. Jeżeli nie zaakceptuje to zawsze powinien wskazać swój wniosek. Pamiętaj – rejestator ma obowiązek bezzwłocznie przekazać kod Tobie – czyli abonentowi domeny.

Samodzielne pobieranie kodu authinfo dla domen z końcówką .eu

Jeżeli chcemy samodzielnie pobrać kod authinfo dla domeny z końcówką .eu należy wejść na stronę https://eurid.eu/pl/ i kliknąć ’Moje konto eu’, a następnie przycisk Zaloguj się. Podajemy tu nazwę strony (np. mojadomena.eu) oraz adres email abonenta. Na ten adres zostanie przesłane jednorazowy link do logowania. Klikając w ten link otworzymy formularz do ustawienia hasła dostępu do konta Eurid. .

Po ustawieniu nowego hasła możemy już zalogować się do utworzonego konta pod adresem https://my.eurid.eu/pl/auth/login/ . W panelu Eurid, w menu Transfer Authorisation Code klikamy przycisk Generuj nowy kod autoryzacyjny. Następnie wyświetlony zostanie kod authinfo dla naszej domeny, który możemy skopiować.

Transfer domeny

Kiedy otrzymasz już taki kod autoryzacyjny auth-info, musisz go przesłać na adres email lub za pomocą formularza do nowego operatora – np do Wer.pl wraz z danymi abonenta domeny. Po otrzymaniu kodu niezwłocznie uruchomiona zostanie procedura transferu.

Dodatkowa autoryzacja transferu dla domen .pl i niektórych zagranicznych

Po uruchomieniu procedury transferu domeny z końcówką .pl i niektórych domen zagranicznych otrzymasz emaila z linkiem do potwierdzenia operacji transferu. Po kliknięciu w link, migracja obsługi domeny zostanie zakończona. Wszystkie te informacje znajdziesz również na stronie Krajowego Rejestru Domen (NASK) .

Transfer domen globalnych

Dodatkowa autoryzacja transferu za pomocą linku w email nie obowiązuje w przypadku domen globalnych (.com , .biz , .info etc) – w tym przypadku wystarczy kod auth-info. Od uruchomienia procedury transferu, tj. przekazania kodu auth-info do nowego rejestratora, trzeba odczekać około 5-6 dni. Po tym czasie domena powinna zostać przetransferowana. Czasami bywa tak, że aktualny rejestrator wysyła wiadomość z linkiem do anulowania transferu, wobec czego w przypadku transferu tego typu domen należy tym bardziej uważać w co klikamy / potwierdzamy.

Blokada transferu

Niektórzy rejestratorzy stosują blokady transferu w swoim panelu. Przed transferem należy taką blokadę wyłączyć.

W przypadku domen globalnych można je transferować przez cały okres tzw. gracePeriod, czyli w zasadzie nawet do 40 dni po końcu okresu rozliczeniowego. W tym czasie rejestrator nie może blokować jakkolwiek przeniesienia (może przyblokować działanie domeny, ale nie transfer). Może się jednak zdarzyć że domena ma status:
clientTransferProhibited co oznacza blokadę transferu. Status ten wynika zazwyczaj z blokady transferu przez rejestratora w celu nieautoryzowanego transferu domeny. Status ten można zazwyczaj wyłączyć w panelu rejestratora – w przypadku problemów zawsze można się skontaktować
serverTransferProhibitet – co również oznacza blokadę transferu – ale przyczyna wynika z blokady przez rejestr w wyniku cesji, aktualizacji niektórych danych, czy poprzedniego transfer etc.). W takiej sytuacji należy odczekać 60 dni od ww akcji, która automatycznie nałożyła taki status.

Zalety transferu

Niezaprzeczalną zaletą jest to, że wszystkie usługi możesz mieć w jednym miejscu. Poza tym transfer domen polskich jest bezpłatny, przy czym w przypadku transferu domeny:
– polskiej – transfer jest darmowy, a wykupiony u poprzedniego rejestratora abonament jest w pełni do nas przenoszony i honorowany,
– zagranicznej – trzeba z góry opłacić kolejny abonament, który jednocześnie wydłuża czas domeny o kolejny rok licząc od końca okresu wykupionego u poprzedniego rejestratora.

Transfer domeny można wykonać praktycznie w każdym momencie (istnieją tylko krótkie okresy karencji, zaraz przed wygaśnięciem ważności domeny oraz zaraz po jej odnowieniu). Ponadto dotychczasowe terminy ważności domeny zostają zachowane. Warto jednocześnie podkreślić, że transfer obsługi domeny nie wiąże się z żadnym ryzykiem niedostępności twoich usług.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

86 − 81 =